dekoroom.pl

Blog tematyczny o projektowaniu wewnętrza i dekoracjach domowych

RemontWnętrza

Urządzanie wnętrza od podstaw

Urządzanie wnętrza od podstaw

Przeprowadzka do nowego domu czy mieszkania do wspaniała okazja, żeby stworzyć przestrzeń, w której będziemy się dobrze czuć, ładną i zarazem wygodną. Nie potrzebujemy od razu zatrudniać architekta wnętrz, ale warto dowiedzieć się paru rzeczy, zanim wydamy majątek na farby, meble i dodatki. Jak urządzić estetyczne, a zarazem praktyczne wnętrze? Poznaj kilka wskazówek i inspiracji.

Spójny styl

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas urządzania wnętrza od podstaw jest kwestia zachowania spójności estetycznej. Może ona przejawiać się w kolorach ścian, rodzaju drewna, z którego wykonane są meble, czy innym powtarzającym się we wszystkich pomieszczeniach motywie. Zbyt duża ilość nie pasujących do siebie mebli i innych przedmiotów może wywołać nieprzyjemnie chaotyczne wrażenie i utrudniać nam dobieranie nowych dodatków.

Modne i eleganckie wnętrza

Obecnie najbardziej modnymi nurtami w dekoracji wnętrz są styl skandynawski, rustykalny oraz modernistyczny, nawiązujący do wyglądu loftów i mieszkań w budynkach pofabrycznych. Dodatkową zaletą stylu modernistycznego i skandynawskiego jest ich prostota, która sprawia, że z pomocą dodatków łatwo możemy odmienić charakter całego wnętrza, jak często będziemy chcieli.

Styl skandynawski charakteryzuje się prostym designem oraz wykorzystaniem naturalnych i ekologicznych materiałów. Mile widziane są niedrogie, produkowane masowo meble lub własnoręcznie odnowione stare. W najbardziej klasycznej wersji stylu skandynawskiego wszystkie ściany są pomalowane na biało, jednak można też dodać intensywny kolor w konkretnym miejscu, lub ozdobić ścianę drewnianymi panelami czy odsłoniętą cegłą.

We wnętrzach w stylu rustykalnym z kolei większość efektu zapewniają dodatki rodem z chatki na wsi, takie jak haftowane makatki, ręcznie malowana porcelana i tekstylia w kwiatowe wzory. Meble powinny pozostać staroświeckie albo możliwie neutralne. Z kolei w mieszkaniu w stylu modernistycznym dominują nowoczesne, geometryczne formy, a z materiałów – metal, szkło i tworzywa.

Instalacje i urządzenia

Urządzając mieszkanie lub dom, nie należy zapominać o względach technicznych. Rodzaj ogrzewania domu czy grzania wody wybieramy na wcześniejszym etapie budowy, podobnie jak ewentualne wykorzystanie baterii słonecznych czy innych innowacyjnych rozwiązań. Jednak już bliżej powiązany z urządzaniem wnętrz jest zakup kuchenki, lodówki i pralki. Nie zapominajmy, że oprócz odpowiedniego wyglądu sprzęty te powinny być funkcjonalne i energooszczędne.

Udostępnij