dekoroom.pl

Blog tematyczny o projektowaniu wewnętrza i dekoracjach domowych

DomRemont

Remont jak zaplanować, żeby wszystko poszło gładko?

Remont jak zaplanować, żeby wszystko poszło gładko?

Kwestia remontu jest tematem dość delikatnym. Nikt nie lubi przez to przechodzić, ale delikatne odświeżenie mieszkania jest co kilka lat wskazane. Jak przebrnąć przez to zadanie i jak wykonać je w taki sposób, żeby wszystko poszło sprawnie?

Remont jak zaplanować?

W zależności od tego, czy remontujemy mieszkanie, w którym aktualnie mieszkamy, czy też dopiero zakupione, pierwszym problemem mogą okazać się meble, które stoją w mieszkaniu. Będą zdecydowanie utrudniać prace związane z remontem, więc trzeba się ich na ten czas pozbyć. Duże firmy remontowe, które kompleksowo zajmują się odświeżaniem mieszkań, wywożą wszystkie meble na czas remontu, Jeśli mamy taką możliwość, to będzie to najwygodniejsze rozwiązanie. Innym sposobem, który znacznie ułatwi prace wewnątrz mieszkania jest zebranie wszystkich mebli i sprzętów w jednym pokoju i przeniesienie ich wtedy, gdy zaczniemy remont w tym właśnie pokoju.

Żeby nie deptać plonów własnej ciężkiej (lub opłaconej ciężko zarobionymi pieniędzmi) pracy, należy zacząć od najbardziej skomplikowanych i jednocześnie najbardziej czasochłonnych procesów. W pierwszej kolejności dobrze jest zająć się takimi elementami, jak wymiana okien i drzwi, wymiana przewodów idących wewnątrz ścian, wymiana podłóg, wymiana kanalizacji. Większość z tych zagadnień wiązała będzie się ze skuwaniem starych części lub wykuwaniem dostępu do nich, więc warto zrobić to na samym początku.

Na koniec detale

Po przejściu przez etap najtrudniejszych zadań pozostają te, które nadadzą pomieszczeniom ostatecznego wyglądu. Ściany i sufity należy zagruntować, a następnie można przystąpić do takich prac, jak malowanie farbami albo układanie płytek. W międzyczasie dobrze jest rozplanować wszelkie otwory w ścianach, chodzi tu głównie o takie, jak te do zawieszenia szaf, kinkietów lub nawet obrazów. Dzięki temu można uniknąć problemów z zabrudzeniem pomalowanych powierzchni oraz odpryskami, które w niektórych przypadkach mogą nie być zakryte przez element lampy lub szafy.

Po nałożeniu kilku warstw farb trzeba założyć gniazdka elektryczne i dokręcić włączniki, następnie ustawić meble i sprzęt AGD i RTV na swoich miejscach.

Odświeżenie mieszkania co kilka lat pozwala poczuć się lepiej we własnych czterech ścianach. Mamy wtedy uczucie, jakbyśmy wprowadzili się do zupełnie nowego, dopiero zbudowanego budynku. Nikt nie lubi remontu, a życie w remontowanym mieszkaniu jest trudne, ale zadowolenie po zakończeniu prac zdecydowanie pozwala o tym zapomnieć.

Udostępnij