dekoroom.pl

Blog tematyczny o projektowaniu wewnętrza i dekoracjach domowych

DomRemont

Co to jest inteligentny dom?

Co to jest inteligentny dom?

O inteligentnych domach słyszymy już od dawna. Jednak nie każdy dokładnie wie co to jest inteligentny dom. Z jednej strony wiemy na ten temat dużo, ale z drugiej nie do końca rozumiemy jak taki dom działa i nie zawsze widzimy jego zalety.

Czym jest inteligentny dom?

Najprościej mówiąc inteligentny dom, to taki dom, którym możemy sterować nawet z daleka. Taki dom jest podłączony do sieci i nie musimy być nawet w jego środku, żeby nim zarządzać. Zdalnie możemy wyłączyć lub włączyć światło bądź otworzyć bramę czy okno. Wszystko to możemy zrobić dzięki specjalnej aplikacji, którą właściciele takiego domu zazwyczaj posiadają w swoim telefonie komórkowym.

Podstawą takiego domu jest koncepcja Internet of Things. Jest to koncepcja przedmiotów połączonych w sieć, które są w stanie komunikować się ze sobą. To właśnie dzięki tej koncepcji za pomocą swojego smartfona możemy regulować natężenie światła w swoim domu bądź odłączać urządzenia elektryczne od gniazdka. W każdym momencie możemy też zobaczyć co się dzieje w naszym domu, a dla wielu osób z całą pewnością ma to znaczenie.

Zalety inteligentnego domu

Ludzie coraz częściej decydują się na inteligentne domy, ponieważ zaczynamy dostrzegać ich zalety. Zarządzanie takim domem jest po prostu bardzo wygodne i pozwala nam nawet zaoszczędzić trochę pieniędzy. Dużą zaletą jest też oczywiście to, że w każdym momencie mamy wszystko pod kontrolą. Jeżeli coś niepokojącego będzie dziać się w naszym domu, to możemy szybko zareagować nawet jeśli będziemy wiele kilometrów od miejsca zamieszkania. Właściciele takich domów mają bowiem w swoich telefonach specjalną aplikację, która daje im znać jeśli dzieje się coś złego.

Dużą zaletą inteligentnego domu jest oczywiście też to, że taki dom kojarzy się z nowoczesnością i prestiżem. Posiadanie takiego domu jest dzisiaj modne i trzeba przyznać, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego właśnie inteligentne domy kojarzą się też z prestiżem oraz z wysokim statusem społecznym.

Czy inteligentne domy posiadają wady?

Właściciele inteligentnych domów skupiają się głównie na jego zaletach. Wydaje się, że takie domy są po prostu idealne i nie posiadają żadnych wad. Jednak trzeba mieć świadomość, iż jest to dom nowoczesny i w jego wnętrzu znajduje się sporo elektroniki. Im więcej elektroniki, tym jest większe prawdopodobieństwo tego, że w pewnym momencie coś przestanie działać prawidłowo. Usterki mogą się czasami zdarzyć, ale zawsze można je przecież naprawić.

Udostępnij