Jeżeli mrówek nie ma w ogrodzie za wiele i nie sieją one żadnego spustoszenia, wcale nie trzeba się ich pozbywać. Co innego gdy zaczynają obsiadać rośliny i przez to je niszczą. Mrówki rozmnażają się błyskawicznie, dlatego bardzo ważne jest to, by po dostrzeżeniu pierwszych negatywnych skutków ich obecności od razu właściwie zareagować.
Najprostsza metoda na pozbycie się mrówek
Co na mrówki w ogrodzie? Dobrym preparatem może okazać się tu po prostu jakiś gotowy środek na mrówki z marketu – spray, proszek bądź żel. Oczywiście zanim się go zastosuje, należy spróbować dotrzeć do miejsca, w którym bytuje królowa. Jeżeli nie da się tego zrobić, można spróbować zanęcić mrówki jakaś przynętą (zrobioną samodzielnie lub kupioną), a następnie popatrzeć, gdzie ją one zaniosą, bo na pewno dotrą z nią wprost do kopca królowej.
Sposoby domowe i naturalne
Osoby, które nie chcą jednak stosować chemii w swoim ogrodzie, mogą poradzić sobie z problemem przy pomocy metod bardziej naturalnych. Domowe preparaty na pewno okażą się tańsze od gotowców z marketów, a nierzadko bywają tak samo skuteczne, tyle że wymagają włożenia odrobiny czasu i pracy w ich przygotowanie.
Co na mrówki w ogrodzie? Po pierwsze – cynamon. Jego intensywny ostry zapach jest prawdziwą zmorą dla większości małych żyjątek, więc gdy tylko mrówki go poczują, najprawdopodobniej czym prędzej opuszczą swoje aktualne miejsce zamieszkania. Ponadto cynamon korzystnie wpłynie na jakoś gleby, bo przy okazji zwalczania mrówek poradzi sobie z pleśnią i grzybami, które mogłyby zaatakować i zniszczyć rośliny. Jeżeli natomiast nie ma się pod ręką cynamonu, śmiało można go zastąpić innym produktem o równie mocnym zapachu, czyli np. zmieloną kawą albo ewentualnie proszkiem do pieczenia.
Aby natomiast nie dopuścić do ponownego zasiedlenia się mrówek w ogrodzie, warto posadzić pewne zioła, które będą je odstraszać. Te małe żyjątka raczej nie polubią się z lawendą, tymiankiem, miętą, rozmarynem i bazylią. Ogród, który zostanie tym wszystkim obsiany, stanie się ogrodem całkowicie wolnym od mrówek.
Różne techniki walki z innymi szkodnikami
A co zrobić, gdy to nie mrówki są problemem, a jakieś inne szkodniki, czyli np. ślimaki? Jak poradzić sobie z tymi żyjątkami i czego nie lubia slimaki w ogrodzie? Otóż te pasożyty zewnętrzne również mogą zostać skutecznie odstraszone za sprawą zastosowania pewnych roślinności. W ich przypadku dobrym wyborem okażą się m.in. cząber, cebula, majeranek, tymianek albo mydlnica lekarska.