dekoroom.pl

Blog tematyczny o projektowaniu wewnętrza i dekoracjach domowych

DomOgród

Sprawdzone sposoby na ogród przed wejściem do domu

Sprawdzone sposoby na ogród przed wejściem do domu

Dla wielu rodzin ogród jest integralną częścią domu. Zadbany ogród jest znakomitą oprawą dla budynku. Co więcej domownicy nierzadko spędzają w nim dużo czasu. Jak urządzić ogród przed wejściem do domu, żeby był o wizytówką naszej posesji, a jednocześnie nie sprawiał problemów w utrzymaniu?

Ogród na miarę naszych oczekiwań

Zanim zdecydujemy się na ogród w konkretnym stylu, zadajmy sobie pytanie jakie są nasze potrzeby i możliwości. Wszyscy chcemy, żeby nasz ogród prezentował się atrakcyjnie. Jednocześnie nie wszyscy jesteśmy w stanie poświęcić wiele czasu na jego utrzymanie. Niestety atrakcyjnie prezentujący się ogród jest wynikiem setek godzin ciężkiej pracy gospodarzy. W przypadku, gdy nie mamy czasu na zajmowanie się ogrodem istnieją dwa wyjścia – skorzystamy z usług firmy specjalizującej się w aranżacji i utrzymaniu ogrodów lub posadzimy rośliny, które prezentują się efektownie, a jednocześnie nie są kłopotliwe i czasochłonne w utrzymaniu.

Jeżeli chcemy samodzielnie zajmować się naszym ogrodem, koniecznie zapoznajmy się z popularnymi gatunkami roślin ogrodowych. Ogród przed wejściem do domu prezentuje się wyjątkowo okazale, kiedy jest w nim dużo kwitnących roślin. Z tego względu przed zakupem roślin należy sprawdzić jakie są ich terminy kwitnienia. Warto dobrać je w takie sposób, żeby każdego miesiąca w naszym ogrodzie kwitły jakieś kwiaty. Gdy kupimy kwiaty, które kwitną w maju i czerwcu, a przekwitają w lipcu, koniecznie poszukajmy gatunku, który zaczyna kwitnąć dopiero w lipcu. Obecnie w sklepach ogrodniczych znajdziemy rośliny, które kwitną nie tylko latem, ale także wczesną wiosną i późną jesienią.

Ścieżki, oczka wodne, fontanny, latarnie i inne

Ogród przed domem to nie same rośliny. Miejsce to będzie prezentowało się fantastycznie, gdy zbudujemy w nim efektowne ścieżki (mogą być obrośnięte kwiatami), postawimy ozdobne latarnie, które będą dekoracją zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Jeżeli ogród przed naszym domem jest dość duży, możemy zdecydować się na altanę lub/i oczko wodne.

Aranżacja ogrodu powinna uwzględniać potrzeby domowników. Gdy w rodzinie są małe dzieci, część ogrodu powinna być porośnięta jedynie trawą – będzie to idealne miejsce na gry w piłkę i inne dziecięce zabawy. Przed domem warto jest też umieścić wyższe drzewa lub krzewy, które latem będą dawały schronienie przed słońcem. Jeśli zależy nam na prywatności, możemy obsadzić ogrodzenie wyższym żywopłotem, który osłoni nas przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów.

Udostępnij