dekoroom.pl

Blog tematyczny o projektowaniu wewnętrza i dekoracjach domowych

DomRemont

Jak ocieplić dom od wewnątrz?

Jak ocieplić dom od wewnątrz?

Jeżeli dom ma być obiektem przyjemnym do życia, musi panować w nim odpowiednio wysoka temperatura. Tylko jak ją sobie zapewnić, jeżeli nawet przy wiecznie włączonych kaloryferach i ciągłych próbach stałego dogrzewania pomieszczeń to ciepło jak gdyby z nich ucieka? Czym ogrzewać dom, by robić to naprawdę skutecznie?

Dlaczego dochodzi do strat ciepła?

Uważa się, że optymalna temperatura dla domowych pomieszczeń to jakieś 20 stopni C. Istnieją tylko dwa wyjątki od tej reguły. W sypialni może być oczywiście trochę chłodniej (dobra temperatura dla tego pomieszczenia to jakieś 16-18 stopni C), gdyż zbyt duża ilość ciepła, a już tym bardziej gorąc będą zaburzać i pogarszać jakość snu. Cieplej powinno być natomiast w łazience, dlatego tu warto dążyć do temperatury wynoszącej nawet 22 stopnie C. Niestety – takie stałe dogrzewanie pomieszczeń potrafi zakończyć się poważnym wzrostem opłat. Zwłaszcza w przypadku, gdy uzyskane ciepło jest niemalże natychmiast tracone. A będzie ono uciekać przede wszystkim przez ściany, jeżeli nie są one odpowiednio izolowane albo zostały po prostu źle wykonane.

Kiedy warto ogrzać dom od wewnątrz?

W kilku przypadkach. Po pierwsze – w przypadku gdy jest się właścicielem tzw. bliźniaka i z tego powodu nie ma się możliwości docieplenia murów zewnętrznych, gdyż często jest tak, że w bliźniakach nie wolno wprowadzać żadnych zmian na zewnątrz budynku na własną rękę, bo obie części budynku mają do siebie pasować. Czasami też z innych powodów takie zmiany stają się niemożliwe do przeprowadzenia. Zwykle nie wolno ich przeprowadzać także w budynkach uznanych za zabytki. Jeżeli zatem jest się właścicielem czegoś takiego, należy zrezygnować z ocieplenia zewnętrznego na rzecz dodatkowego ocieplenia wewnętrznego.

Jak ocieplić dom wewnętrznie?

Nie jest to proste, ale mimo wszystko jest wykonalne. Aby ocieplić dom od wewnątrz, należy stworzyć na ścianach dodatkową warstwę izolacyjną, która stanie się jednocześnie dodatkową warstwą grzewczą. W jej przypadku kluczowy okaże się materiał wykonania. Najczęściej takie warstwy docieplające tworzone są z wełny mineralnej, choć warto też posprawdzać sobie inne dostępne tworzywa – m.in. piankę poliuretanową oraz styropian. Każdy z tych materiałów ma swoje indywidualne właściwości i każdy z nich musi zostać zastosowany w określony sposób, dlatego te informacje trzeba sobie sprawdzić i dopiero wtedy podjąć decyzję o tym, czym ogrzewać dom od wewnątrz. Przeważnie robi się to jednak przy pomocy wełny. Jest ona dość czasochłonna w użyciu, ale daje najlepszy efekt.

Udostępnij